Strona głównaPoradySkóra naturalna

Skóra naturalna

Skóra naturalna a skóra ekologiczna

Skóra naturalna zawsze była towarem luksusowym. Dziś wiele osób nadal uważa towary wykonane z prawdziwych skór za wyjątkowo eleganckie, za czym także idzie ich wysoka cena. Są jednak i tacy, którzy twierdzą, że noszenie skór naturalnych to zachowanie karygodne. Zwykle są to zagorzali obrońcy praw zwierząt, którzy swoje modowe zachcianki spełniają dzięki możliwościom kupna ubrań i dodatków wykonanych ze skór ekologicznych. Celem tego artykułu nie jest chęć podkreślenia racji jednych i drugich, a przedstawienia właściwości obu rodzajów skór.

Skóra naturalna – charakterystyka

W przypadku skóry naturalnej można mówić o jej niepowtarzalnym charakterze. Skóra pochodzi ze zwierzęcia, a każde zwierzę jest przecież inne. Tekstura skóry naturalnej nie jest zatem równomierna, tak jak w przypadku skór ekologicznych, które mają coś w rodzaju jednolitego wzoru. Skóra naturalna może natomiast nosić ślady obtarć, zmarszczek, rozstępów, ukłuć, mogą występować na niej różnorodne odcienie. Nie są to wady skór naturalnych, a jedynie ich naturalne właściwości, a nawet dowody autentyczności. Skóra naturalna jest przyjazna dla alergików, ponieważ nie pozwala na penetrację alergenów znajdujących się w kurzu i nie wchłania dymu tytoniowego. Co ciekawe, skóra naturalna ma zdolność adaptacji do warunków otoczenia, tj. utrzymuje temperaturę otoczenia. Potrafi też chłonąć wilgoć, dzięki czemu w skórach naturalnych się nie pocimy. Skóry naturalne są też wytrzymałe, odporne na szarpanie, rozrywanie, dlatego z powodzeniem można je utrzymać w dobrym stanie przez wiele lat. Należy jednak uważać na silne detergenty, pot i alkohole.

Skóra ekologiczna – właściwości

Skóra ekologiczna nazywana jest też syntetyczną, sztuczną, albo po prostu ekoskórą. Nie pozyskuje się jej ze zwierząt, a wytwarza w warunkach laboratoryjnych, co wiele osób uważa za ich niewątpliwą zaletę, podobnie jak stosunkowo niską cenę. Niektóre skóry ekologiczne są doskonałą imitacją skóry naturalnej, choć nie posiadają tych samych właściwości. Struktura ekoskóry jest równomierna, pozbawiona odcieni, a przy tym łatwa w czyszczeniu. Skóry syntetyczne nie wchłaniają bowiem brudu i wilgoci, pozostaje on na ich powierzchni. Skóry te są zatem wodoodporne, dlatego ich właścicielom nie straszny jest spacer w deszczu.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments