Strona głównaPoradyCo to jest splot shamballa?

Co to jest splot shamballa?

Bransoletki rzemykowe i sznurkowe, w tym również wzbogacone w splot shamballa, stanowią świetne uzupełnienie wytwornej kolekcji biżuterii złotej i srebrnej. Nawet jeśli nieszczególnie często sięgamy po biżuterię wykonaną z materiałów nieszlachetnych, to jednak od czasu do czasu taka okazja się pojawia. Bransoletki z rzemyków i sznurków szczególnie dobrze prezentują się latem, w połączeniu z niezobowiązującą, wakacyjną stylizacją. Wiele osób sięga po nie również dlatego, że nie chce całkowicie rezygnować z biżuterii w nadmorskich kurortach, a jednak wyroby ze złota, srebra, pereł czy kamieni szlachetnych woli zostawić na inną okazję.

Sztuka wiązania sznurków

Najprostsze bransoletki sznurkowe to modele zdobione kilkoma koralikami, zwykłymi supełkami i jednym węzłem przesuwnym, który umożliwia sprawne zakładanie bransoletki i dopasowywanie jej do grubości nadgarstka. Jednakże w sklepach z biżuterią spotykamy szereg modeli wymagających znacznie większego zaangażowania ze strony osoby wykonującej sploty. Sztuka wiązania sznurków i przygotowywania z nich ozdób na nadgarstek, na szyję, ozdób do włosów czy pasków do spodni, nosi nazwę makrama.

W języku arabskim makrama oznacza ozdobę wiązaną, wykonywaną bez użycia jakichkolwiek narzędzi, łącznie z igłą, szydełkiem i drutami. Sznurki zaplatane są ręcznie, co wymaga sporej precyzji, ale i użycia odpowiednich sznurków. Najczęściej do plecenia ozdób wykorzystuje się sznurek bawełniany woskowany, ale niektóre bransoletki wykonuje się tez ze sznurka nylonowego, poliestrowego, lnianego czy konopnego.

Splot shamballa a inne modne wiązania

Makrama obejmuje wiele rodzajów splotów i węzłów. Najbardziej podstawowe to węzeł rypsowy i węzeł rypsowy odwrócony, a także węzeł płaski. Znając te podstawowe wiązania, jesteśmy w stanie wykonać naszą pierwszą bransoletkę sznurkową. Warto wzbogacić ją o kolorowe koraliki i metalowe przewieszki, co zdecydowanie poprawi jej wygląd.

Jeśli podstawowe węzły zostaną opanowane, można przystąpić do nauki nieco trudniejszych splotów. Jednym z nich jest splot shamballa. Bransoletki wykonane tym splotem wzbudzają nieco kontrowersji, ale dlaczego tak się dzieje – o tym w dalszej części artykułu. Najpierw skupmy się na kwestiach technicznych, czyli na tym, jak taki splot wygląda i w jaki sposób go wykonać.

Bransoletki ze splotem shamballa składają się z koralików splecionych sznurkiem. Koraliki nie stykają się ze sobą, a są oddzielone węzłami, a jednocześnie oplecione po bokach dwiema nitkami. Splot shamballa popularny jest zwłaszcza na Dalekim Wschodzie, dlatego tego typu bransoletki oferuje przede wszystkim sklep z biżuterią orientalną, etniczną, choć nie tylko.

Splot shamballa zagrożeniem duchowym?

Splot shamballa wzbudza wiele kontrowersji, zwłaszcza w państwach katolickich. Dzieje się tak dlatego, że zgodnie z doniesieniami shamballa stanowi synkretyczną dalekowschodnią ideologię, która wchłonęła tradycje kilku kultur i na równi z pogańskimi bóstwami stawia Jezusa. Z tego powodu środowisko katolickie zaznacza, że chrześcijanie nie powinni nosić bransoletek ze splotem shamballa.

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments