Strona głównaPoradyDlaczego biżuteria brudzi skórę?

Dlaczego biżuteria brudzi skórę?

Częstym problemem, z jakim muszą mierzyć się posiadacze biżuterii, zwłaszcza sztucznej, ale nie tylko, jest ciemnienie wyrobów biżuteryjnych i pozostawianie nieestetycznych śladów na skórze. Dlaczego biżuteria brudzi skórę? Czy to, jakiej próby srebro lub złoto posiadamy, ma wpływ na jej zachowanie na skórze? A może plamy powstają wtedy, gdy ktoś się wyjątkowo poci albo cierpi na jakieś chorzenia?

Ciemnienie biżuterii a plamy na skórze

Niektórzy sądzą, że biżuteria brudzi skórę tylko wtedy, gdy proces utleniania jest mocno zaawansowany a biżuteria przybrała niezbyt efektowny, ciemny odcień. Rzeczywiście pociemniałe złoto czy srebro może pozostawić na skórze plamy podczas pocierania o nią, ale u zdrowej osoby takie zjawisko obserwujemy rzadko. Chyba że mamy do czynienia z biżuterią sztuczną złej jakości.

Biżuteria wątpliwej jakości może brudzić skórę i z tym problemem niespecjalnie można walczyć. Wniosek jest jeden – biżuteria powinna być kupowana w sprawdzonych sklepach, niezależnie od tego, czy są to sklepy stacjonarne, czy internetowe. Na odległość również można nabyć piękne i trwałe wyroby biżuteryjne, ale należy poświęcić chwilę na sprawdzenie opinii o sklepie i zapoznanie się z działalnością marki.

Biżuteria z niepewnych źródeł może zawierać szkodliwe domieszki metali

Biżuteria z domieszkami metali może wejść w reakcję ze skórą i w miejscach pocierania naskórka, pozostawiać nieestetyczne plamy. Niekiedy zdarza się, że oprócz brudzenia skóry, pojawia się odczyn alergiczny – skóra piecze, swędzi, pojawia się zaczerwienienie. W takiej sytuacji należy jak najszybciej zdjąć biżuterię. Gdy sytuacja się uspokoi i skóra wróci do normalnego stanu, można zaryzykować założenie biżuterii z tego samego kruszcu. Może się okazać, że srebrne wyroby kupione w innym sklepie wcale nie brudzą skóry i nie wywołują reakcji alergicznej, a zatem biżuteria, którą nosiliśmy wcześniej, zawierała domieszki innych metali. Natomiast jeśli i tym razem wystąpią niepożądane efekty, problem najprawdopodobniej tkwi w organizmie.

Dlaczego biżuteria brudzi skórę? Kilka słów o problemach zdrowotnych

Na pewno każdy choć raz zaobserwował u siebie ciemne plamy po zdjęciu biżuterii, którą przecież nosi od dawna i dotychczas nic takiego się nie działo. Nagle po zdjęciu obrączki na placu pozostaje ciemna obwódka, a po wyjęciu kolczyków mamy dosłownie czarne dziurki w uszach. Okazuje się, że biżuteria brudzi skórę wówczas, gdy w organizmie toczy się stan zapalny, a nawet w czasie zwykłej infekcji.

Jeśli nie czujemy się chorzy, wciąż zadajemy sobie pytanie, dlaczego biżuteria brudzi skórę? Warto wziąć pod uwagę choroby, które przez długi czas nie powodują żadnych dolegliwości. Dlatego, jeśli nasza biżuteria notorycznie brudzi skórę, warto zrobić dobie podstawowe badania, a ich wyniki skonsultować z lekarzem. Oczywiście brudzenie skóry nie musi zwiastować choroby, ale wykonanie badań nigdy nie zaszkodzi. Równie dobrze biżuteria może brudzić skórę, na której zastosowano krem czy perfumy o określonym składzie.

 

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments