Strona głównaPoradyDlaczego złoto czernieje?

Dlaczego złoto czernieje?

Złota biżuteria niekiedy przegrywa w zestawieniu z biżuterią srebrną bądź wykonaną ze stali szlachetniej, nie tylko ze względu na cenę, ale także dlatego, iż część osób uważa, że zarezerwowana jest wyłącznie dla posiadaczy ciepłej karnacji. Pojawiają się również głosy mówiące, że złota biżuteria symbolizuje bogactwo i przepych, a srebro nowoczesność i skromność. Miłośnicy biżuterii, a szczególnie wyrobów biżuteryjnych ze złota, zupełnie nie przejmują się jednak takimi słowami i chętnie noszą naszyjniki, kolczyki, bransoletki i pierścionki zarówno w kolorze klasycznego złota, jak złota różowego. O tego typu biżuterię należy jednak odpowiednio dbać, w przeciwnym razie pokryje się warstwą nieestetycznego osadu. Dlaczego tak się dzieje, dlaczego złoto czernieje?

Złoto i jego wytrzymałość

Złoto to metal szlachetny niezwykle trwały, choć źle przechowywana i użytkowana subtelna złota biżuteria może ulec delikatnym odkształceniom i zarysowaniom. O trwałości metalu najlepiej świadczy to, że złota biżuteria często stanowi pamiątkę rodzinną i przekazywana jest kolejnym pokoleniom. Złoto uznawane jest za jeden z najcenniejszych kruszców i wciąż stanowi dobrą lokatę kapitału. Nawet jeśli w trakcie wieloletniego przechowywania zmieni kolor, zwykle nie stanowi to powodu do niepokoju. Czernienie złota, o ile nie ma związku z działaniem szkodliwych substancji, jest procesem zupełnie naturalnym.

Próba złota a proces czernienia biżuterii

To czy i jak mocno złoto czernieje, uzależnione jest m.in. od jego próby. Czernienie biżuterii dotyczy przede wszystkim wyrobów wykonanych z niższej próby złota. Po pewnym czasie mogą one tracić pierwotny kolor, co ma związek z zawartością innych metali w biżuterii. Złoto próby 333 ma dużą zawartość ligury w stopie. Składniki ligury po pewnym czasie utleniają się i to właśnie one powodują czernienie biżuterii. Im mocniej zanieczyszczone powietrze, tym proces utleniania jest szybszy.

Ci, którzy chcą uniknąć problemów związanych z czernieniem ulubionej biżuterii, powinni postawić na wyroby wykonane ze złota wyższej próby (zobacz tutaj). Ale o taką biżuterię również należy odpowiednio dbać, nie narażać jej na działanie wilgoci, chemii domowej czy kosmetyków. Poza tym na czernienie złota może mieć wpływ również stan zdrowia. Pot, przyjmowane lekarstwa czy zła dieta mogą powodować czernienie złota na ciele.

Dlaczego złoto czernieje i jak je wyczyścić?

Czernienie złota nie jest powodem do niepokoju. Jeśli zdarzy się, że złote wyroby zmienią barwę, w łatwy sposób można przywrócić im pierwotny wygląd. Jedną z możliwości jest zastosowanie specjalnego płynu do czyszczenia złota, w którym należy na kilkanaście minut zanurzyć biżuterię. Ale złoto da się również wyczyścić domowymi sposobami, np. przy użyciu wody z mydłem i miękkiej szczoteczki, albo też pasty do zębów.

 

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments