Najlepsze materiały na sezon jesienno-zimowy: dzianina żakardowa
Kolekcje ubrań na sezon jesień-zima 2018 pojawiły się w sklepach dawno temu. Niebawem, tuż po okresie świątecznym, rozpoczną się wyprzedaże. Wiele osób właśnie wtedy przystępuje do poszukiwania idealnych, ciepłych ubrań. Być może nie uda się ich założyć w tym sezonie, ale będą jak znalazł na początku przyszłego. Łupy z wyprzedaży warto wzbogacić odzieżą szytą samodzielnie z wysokiej jakości materiałów, takich jak dzianina żakardowa.
Tkaniny, dzianiny i ich skład materiałowy
Sklep z dzianinami żakardowymi oferuje szeroką gamę produktów do rozmaitych zastosowań. Są wśród nich zarówno tkaniny pochodzenia naturalnego, jak i tkaniny syntetyczne, a także ich mieszanki. Zamawiając tkaninę czy dzianinę zwracamy uwagę nie tylko na jej wygląd (kolor, wzornictwo, teksturę), ale również gramaturę i skład materiałowy. Trudno jednoznacznie powiedzieć, który skład jest najlepszy. Zimą wiele osób ceni odzież wykonaną z wełny, niemniej są i takie osoby, które uważają, że wełna gryzie i jest w niej zdecydowanie za gorąco. Mimo to nie ulega wątpliwości, że tkaniny pochodzenia naturalnego są przyjemne dla skóry i komfortowe w noszeniu. Niemniej syntetyczne domieszki mogą poprawić wygląd materiału, zmienić nieco jego właściwości i sprawić, że stanie się trwalszy.
Dlaczego dzianina żakardowa?
Jeśli chodzi o skład materiałowy dzianin żakardowych, zwykle mamy tam zarówno składniki naturalne, jak i sztuczne domieszki, co razem daje wysokiej jakości kolorową przędzę. Dzianina, w przeciwieństwie do tkaniny, tworzona jest z jednej nitki, która przeplatając się, tworzy oczka.
Dzianina żakardowa jest dość miękka i elastyczna, dlatego chętnie wykorzystuje się ją do szycia odzieży codziennej, ale nie tylko. Dzianinowe sweterki i sukienki szczególnie chętnie nosimy zimą, choć w rzeczywistości żakard wcale nie musi być grupy i z powodzeniem może być wykorzystywany do szycia niektórych elementów garderoby letniej.
Po dzianinę żakardową sięgamy także dlatego, że praktycznie się nie gniecie, a przy tym doskonale układa. Nie wymaga również specjalnego traktowania. Oczywiście pranie, suszenie i ewentualne prasowanie musi odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta, niemniej nie są to rygorystyczne wymogi.
Zastosowania dzianin żakardowych
Dzianiny żakardowe dzielimy na: pikówki, żakardy jednołożyskowe, żakardy dwułożyskowe i żakardy fakturowe. Poszczególne rodzaje różnią się nieco wyglądem, jedne są mniej, inne bardziej eleganckie, jedne nadają się do szycia codziennych bluzek, inne wyjściowych sukienek.
Dzianina żakardowa wykorzystywana jest do szycia odzieży wierzchniej, zwłaszcza płaszczy. Tworzy się z niej także sukienki, kostiumy i garsonki, marynarki, żakiety czy stylowe narzutki. Ponadto doskonale nadaje się do szycia spódniczek, swetrów, bluzek czy tunik.