Strona głównaPoradyJak dbać o złote bransoletki?

Jak dbać o złote bransoletki?

Złoto to metal szlachetny o specyficznych właściwościach, dzięki którym znajduje zastosowanie w kosmetologii, elektronice czy malarstwie. Jeśli jednak zapytamy przypadkową osobę, do czego wykorzystuje się złoto, najpewniej odpowie, że do produkcji biżuterii. Złota biżuteria cieszy się ogromną popularnością, ponieważ jest trwała i efektowna. Doskonale podkreśla charakter kreacji wieczorowych, a jednocześnie stanowi świetne uzupełnienie stylizacji codziennych. Ze złota wytwarza się kolczyki, naszyjniki, bransoletki, ale również broszki i ozdoby do włosów. Szczególnie lubiane są zwłaszcza złote bransoletki, po które mogą sięgać panie o różnych typach urody.

Biżuteria ze złota a typ kolorystyczny

W przypadku biżuterii można mówić o kilku niepisanych zasadach dotyczących łączenia różnych błyskotek i dobierania biżuterii pod kolor oczu, odcień cery i włosów. Oczywiście żadna osoba nie jest zobowiązana do przestrzegania tych „zasad”. Są to raczej wskazówki, dzięki którym cera może wyglądać świetliście, a spojrzenie nabrać głębi.

Uważa się, że w srebrnej biżuterii najlepiej wyglądają panie o chłodnym typie urody, natomiast złoto pasuje do typów ciepłych. Co istotne, dotyczy to przede wszystkim biżuterii noszonej blisko twarzy, a więc wszelkiego rodzaju kolczyków, nausznic i naszyjników. Bransoletki nosi się na nadgarstku, dlatego ich kolor w znacznie mniejszym stopniu rzutuje na wygląd twarzy. Dobrej jakości złote bransoletki może nosić każdy, kto ma na to ochotę, tym bardziej że złota biżuteria dostępna jest w kilku odcieniach.

Złote bransoletki – jak o nie dbać?

Przede wszystkim należy zapobiegać uszkodzeniom mechanicznym. Jeżeli podejmujemy się prac, w trakcie których bransoletka może o coś zahaczyć lub o coś mocno pocierać, powinniśmy ją zdjąć. Wszelkie prace domowe, sprzątanie, ćwiczenia fizyczne, ale i zabiegi pielęgnacyjne, takie jak nakładanie kremu lub balsamu na skórę, powinny być poprzedzone usunięciem biżuterii z rąk. Należy unikać zamaczania złotych bransoletek, unikać kontaktu z chemią domową, kosmetykami i niektórymi produktami spożywczymi. Chociaż złoto jest metalem o wysokiej odporności, niektóre substancje mogą spowodować powstanie nieestetycznych plam na złotej biżuterii.

Złote bransoletki możemy podzielić na bransoletki modułowe, łańcuszkowe, koralikowe, bransoletki obręcze i wiele innych. Co istotne – nie należy przechowywać ich w jednym opakowaniu, w jednym pudełeczku czy torebce. Bransoletki o różnych kształtach zahaczają o siebie, plączą się, obcierają, a stąd już niedaleko do powstania trwałych zniszczeń.

Jak wyczyścić bransoletkę ze złota?

Przede wszystkim warto podkreślić, że czernienie złota jest procesem naturalnym, ale całkowicie odwracalnym. Aby wyczyścić złoto, można skorzystać z jednej ze skutecznych metod domowych, albo zakupić specjalny środek do czyszczenia złotych wyrobów. Jeśli jednak planujemy wyczyścić cenną biżuterię, do tego wysadzaną kamieniami, bezpieczniej będzie oddać ją w ręce profesjonalistów. W salonie jubilerskim zostanie wykonane dokładne i bezpieczne czyszczenie złotej biżuterii.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments