Strona głównaModaJak odpowiednio dobrać zawieszkę do sytuacji?

Jak odpowiednio dobrać zawieszkę do sytuacji?

W sklepach z biżuterią znajdziemy naszyjniki i bransoletki, których wygląd łatwo można odmienić za pomocą stylowej zawieszki. Wybór zawieszek jest ogromny, zarówno jeśli chodzi o klasyczne modele, zawieszki w nowoczesnym stylu, jak i zawieszki-symbole, nawiązujące do bieżących wydarzeń w życiu publicznym, ideologii czy okresu świątecznego. Zawieszka może być delikatna, subtelna, albo duża, brzęcząca, zwracająca uwagę. Wszystko zależy od stroju i okoliczności, ponieważ to, co będzie odpowiednie na wieczorne wyjście, niekoniecznie sprawdzi się w biurze. Zatem jak odpowiednio dobrać zawieszkę do sytuacji?

Kolorystyka zawieszek – na co zwrócić uwagę?

Zawieszka powinna pasować do stroju i okoliczności, a jednym z elementów, na który należy zwrócić uwagę podczas dokonywania wyboru, jest kolor ozdobnego elementu. Wielobarwne, jaskrawe zawieszki będą wspaniałym dodatkiem do wakacyjnej stylizacji, natomiast jeden mocny kolor świetnie sprawdzi się podczas imprez okolicznościowych, kiedy to biżuteria stanowi ważny element odświętnego stroju lub kreacji wieczorowej. Jeśli w miejscu pracy nie obowiązuje dress code, kolor zawieszki nie ma większego znaczenia. Inaczej jest, gdy pracownik musi nosić strój służbowy, ubierać się w garnitur lub garsonkę. Kolorowe zawieszki odkładamy wówczas do szuflady, a wyjmujemy subtelne ozdoby w kolorze złotym, srebrnym, grafitowym lub białym.

Zawieszki ze złota i srebra

Skoro jesteśmy przy kolorach, w przypadku zawieszek do naszyjników i kolczyków, czyli biżuterii noszonej blisko twarzy, należy zwrócić uwagę na reprezentowany przez daną osobę typ kolorystyczny. Złote zawieszki świetnie współgrają z ciepłym typem urody, natomiast srebro będzie odpowiednie dla pań o chłodnym typie urody. Eleganckie zawieszki ze złota wysadzane energetyzującymi kamieniami (bursztyny, kamienie czerwone, jaskrawo zielone) podkreślą urodę kobiet rudowłosych i brunetek z ciemnymi oczami, natomiast srebrna biżuteria zdobiona kamieniami błękitnymi, fioletowymi czy srebrzystymi, uwydatni niebieski kolor oczu i będzie współgrać z chłodnym odcieniem włosów.

Jak dobrać zawieszkę do sytuacji? Rodzaje zawieszek

Zawieszki możemy podzielić na kilka rodzajów. Najpopularniejsze są zawieszki przypinane do bransoletki za pomocą niewielkiego karabińczyka albo zapięcia z kółeczkiem. Zawieszki te przyjmują różne kształty, począwszy od klasycznych kółeczek, sześciokątów, zawieszek owalnych i w kształcie łezki, poprzez różnego rodzaju symbole (serca, gwiazdki, podkowy itd.), skończywszy na dzyndzykach z tworzyw sztucznych lub jedwabnych nici (frędzelki, mini-pomponiki) oraz zawieszkach łańcuszkowych, które mogą być na tyle długie, że łączą się z pierścionkiem. Najmniejsze zawieszki na karabińczykach śmiało można nosić do pracy, choć nie powinno być ich na bransoletce zbyt wiele. Śmiało można też łączyć ze sobą kilka cieniutkich bransoletek łańcuszkowych, podczas gdy na każdej z nich znajduje się jedna subtelna zawieszka. Natomiast im mniej formalna sytuacja, tym zawieszki mogą być większe i bogaciej zdobione.

Kolejna kategoria to tzw. charmsy, czyli zawieszki, które nawleka się na bransoletkę. Charmsy przypominają koraliki, choć są od nich nieco większe i bogaciej zdobione. W sklepach z biżuterią można nabyć specjalne bransoletki do nawlekania charmsów. Można też kupić bransolety bazowe przeznaczone do wpinania ozdobnych linków. Takie bransoletki są bardzo uniwersalne i można je nosić na wiele okazji.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments