Strona głównaPorady modoweTkaniny do dekoracji wnętrz

Tkaniny do dekoracji wnętrz

Tkaniny do dekoracji wnętrz – przegląd

Sklepy z tkaninami oferują szereg różnorodnych materiałów do wielu zastosowań. Część tkanin wykorzystuje się do zdobienia pomieszczeń. Szyje się z nich pościel, dekoracyjne poszewki na poduszki, narzuty, firany, zasłony, kotary, obrusy, serwety czy bieżniki. W kategorii „tkaniny do dekoracji wnętrz” znalazły się także materiały wykorzystywane do szycia pokrowców na krzesła czy fotele.

Czym charakteryzują się tkaniny dekoracyjne?

Jak sama nazwa wskazuje, podstawowym zadaniem tkanin dekoracyjnych jest ozdabianie pomieszczeń. Mają sprawić, że wnętrze stanie się ładne i przytulne. Mają podkreślić charakter pomieszczeń, mogą też całkiem je odmienić.

Zdecydowana większość tkanin dekoracyjnych pełni także inne funkcje. Zasłony i firany chronią domowników przed wścibskimi spojrzeniami przechodniów. W upalne, słoneczne dni, chronią także przed ostrym słońcem i zbyt dużym wzrostem temperatury w pomieszczeniu. Poduszki zdobią kanapę i umożliwiają przyjęcie dogodnej pozycji do wypoczynku. Z kolei obrusy i bieżniki chronią stół przed zarysowaniami i obtarciami.

Z powyższego wynika, że tkaniny dekoracyjne muszą być nie tylko ładne, ale przede wszystkim trwałe. Muszą znosić wielokrotne pocieranie, przesuwanie, niekiedy też zalanie, a co za tym idzie – częste pranie i prasowanie.

Najlepsze tkaniny do dekoracji wnętrz

Do dekorowania pomieszczeń używa się najczęściej tkanin syntetycznych, które są trwalsze niż materiały pochodzenia naturalnego. Tkaniny do dekoracji wnętrz mogą być gładkie lub wzorzyste. Niekiedy unika się wyraźnych wzorów, a stawia na intensywny kolor i połysk. Innym razem to motyw umieszczony na tkaninie gra pierwsze skrzypce.

Wzorem, który nigdy nie traci popularności są kwiaty. Pojawiają się na zasłonach, poduszkach czy obrusach. W ostatnim czasie modne są także tkaniny w paski i kratkę, a w tym sezonie wzory zwierzęce, czyli panterka, cętki, wężowa skórka.

Tkanina użyta do dekorowania wnętrz powinna być dość sztywna i zwarta, ponieważ wtedy świetnie się układa. Do szycia zasłon czy poszewek chętnie wykorzystuje się żakard i taftę. W przypadku, gdy zależy nam na lekkości i zwiewności ozdób okiennych, warto postawić na szyfon.

Niezastąpione dekoracje w każdym domu

Nowoczesnym pomieszczeniom przyświeca idea minimalizmu. Unika się serwetek, które lata temu zdobiły każdą półkę, ogranicza ilość ozdób okiennych, stawiając wyłącznie na rolety. Jedno się nie zmieniło – kiedy przyjmujemy gości, staramy się odpowiednio udekorować stół. W wielu domach obrusów używa się tylko od święta. Z tego powodu stawia się na luksusowe tkaniny, które na co dzień wyglądałyby zbyt dostojnie.

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments