Tkaniny

Jak czyścić tkaniny? Krótki poradnik

Najprostszym sposobem na odświeżenie tkaniny jest jej wypranie w wodzie z dodatkiem detergentu – proszku lub płynu. W ten sposób traktujemy większość ubrań i ozdób materiałowych. Wystarczy załadować pralkę, wybrać odpowiedni program, uzupełnić pojemnik na środek piorący i gotowe. Niestety nie każdą rzecz da się wyczyścić w ten sposób. Delikatne tkaniny wymagają specjalnego traktowania.

Pranie ręczne – sposób na kaszmirowe swetry i jedwabne bluzki

Nowoczesne pralki wyposażone są w wiele programów, które umożliwiają pranie najróżniejszych tkanin, także tych delikatnych. Mimo to pranie jedwabnych bluzek czy kaszmirowych swetrów warto przeprowadzić w inny sposób – ręcznie. Podczas intensywnego wirowania tego typu tkaniny mogłyby ulec trwałemu zniszczeniu. Poza tym, jeśli bluzka jest wolna od plam, a wymaga jedynie lekkiego odświeżenia, wystarczy kilkuminutowe płukanie w misce z wodą.

To samo dotyczy ubrań bardzo cienkich, siateczkowych czy misternie zdobionych. Ubrania z cyrkoniami, cekinami i złotymi nićmi lepiej prać ręcznie. Oczywiście ważna jest także temperatura wody używanej do prania i płukania.

Pralnia chemiczna – tkaniny, które wymagają prania na sucho

Pranie na sucho, czyli pranie chemiczne to usługa, jaką świadczą pralnie chemiczne. W ten sposób pierze się większość grubszych i nieelastycznych tkanin, z jakich szyje się eleganckie suknie, żakiety, garnitury czy płaszcze. Tkaniny nie są traktowane wodą z detergentem, a specjalnym rozpuszczalnikiem.

Zwykle odnosimy ubrania do pralni chemicznej, która znajduje się najbliżej naszego miejsca zamieszkania. Tymczasem lepiej najpierw sprawdzić, jakiego rodzaju środków używa pralnia i czy daje gwarancję niezniszczenia rzeczy. Pracownicy pralni muszą zwracać uwagę na metki dołączone do ubrań. Nawet jeśli daną rzecz szyliśmy sami, powinniśmy wiedzieć, co producent mówił na temat czyszczenia tkaniny. Warto zatem kupować materiały w sprawdzonych sklepach internetowych, które udzielają rzeczowych informacji na temat swoich tkanin.

Czyszczenie wyrobów ze skóry

Skórzane kurtki, torebki i buty należy czyścić suchą szmatka bądź przeznaczonymi do tego preparatami. Większość nadaje się także do czyszczenia skórzanej tapicerki. Nie używamy natomiast mydła w płynie ani chusteczek dla niemowląt. Wiele osób uważa te środki za możliwie najdelikatniejsze, jednak prawda jest zupełnie inna. Częste używanie mydeł czy szamponów przyczyni się do wysuszenia skórzanych wyrobów, pękania i łuszczenia się skóry. Warto natomiast zaopatrzyć się w profesjonalne kosmetyki do skórzanych mebli, kramy pasty i środki czyszczące do skór.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments