Co to jest splot shamballa?

Bransoletki rzemykowe i sznurkowe, w tym również wzbogacone w splot shamballa, stanowią świetne uzupełnienie wytwornej kolekcji biżuterii złotej i srebrnej. Nawet jeśli nieszczególnie często sięgamy po biżuterię wykonaną z materiałów nieszlachetnych, to jednak od czasu do czasu taka okazja się pojawia. Bransoletki z rzemyków i sznurków szczególnie dobrze prezentują się latem, w połączeniu z niezobowiązującą, wakacyjną stylizacją. Wiele osób sięga po nie również dlatego, że nie chce całkowicie rezygnować z biżuterii w nadmorskich kurortach, a jednak wyroby ze złota, srebra, pereł czy kamieni szlachetnych woli zostawić na inną okazję.

Sztuka wiązania sznurków

Najprostsze bransoletki sznurkowe to modele zdobione kilkoma koralikami, zwykłymi supełkami i jednym węzłem przesuwnym, który umożliwia sprawne zakładanie bransoletki i dopasowywanie jej do grubości nadgarstka. Jednakże w sklepach z biżuterią spotykamy szereg modeli wymagających znacznie większego zaangażowania ze strony osoby wykonującej sploty. Sztuka wiązania sznurków i przygotowywania z nich ozdób na nadgarstek, na szyję, ozdób do włosów czy pasków do spodni, nosi nazwę makrama.

W języku arabskim makrama oznacza ozdobę wiązaną, wykonywaną bez użycia jakichkolwiek narzędzi, łącznie z igłą, szydełkiem i drutami. Sznurki zaplatane są ręcznie, co wymaga sporej precyzji, ale i użycia odpowiednich sznurków. Najczęściej do plecenia ozdób wykorzystuje się sznurek bawełniany woskowany, ale niektóre bransoletki wykonuje się tez ze sznurka nylonowego, poliestrowego, lnianego czy konopnego.

Splot shamballa a inne modne wiązania

Makrama obejmuje wiele rodzajów splotów i węzłów. Najbardziej podstawowe to węzeł rypsowy i węzeł rypsowy odwrócony, a także węzeł płaski. Znając te podstawowe wiązania, jesteśmy w stanie wykonać naszą pierwszą bransoletkę sznurkową. Warto wzbogacić ją o kolorowe koraliki i metalowe przewieszki, co zdecydowanie poprawi jej wygląd.

Jeśli podstawowe węzły zostaną opanowane, można przystąpić do nauki nieco trudniejszych splotów. Jednym z nich jest splot shamballa. Bransoletki wykonane tym splotem wzbudzają nieco kontrowersji, ale dlaczego tak się dzieje – o tym w dalszej części artykułu. Najpierw skupmy się na kwestiach technicznych, czyli na tym, jak taki splot wygląda i w jaki sposób go wykonać.

Bransoletki ze splotem shamballa składają się z koralików splecionych sznurkiem. Koraliki nie stykają się ze sobą, a są oddzielone węzłami, a jednocześnie oplecione po bokach dwiema nitkami. Splot shamballa popularny jest zwłaszcza na Dalekim Wschodzie, dlatego tego typu bransoletki oferuje przede wszystkim sklep z biżuterią orientalną, etniczną, choć nie tylko.

Splot shamballa zagrożeniem duchowym?

Splot shamballa wzbudza wiele kontrowersji, zwłaszcza w państwach katolickich. Dzieje się tak dlatego, że zgodnie z doniesieniami shamballa stanowi synkretyczną dalekowschodnią ideologię, która wchłonęła tradycje kilku kultur i na równi z pogańskimi bóstwami stawia Jezusa. Z tego powodu środowisko katolickie zaznacza, że chrześcijanie nie powinni nosić bransoletek ze splotem shamballa.

Najnowsze na naszym blogu

Inne wpisy w tej kategorii